O WYSTAWIE POMPEJE
Artefakty tragedii w Pompejach sprzed 2000 lat w Krakowie!
W Muzeum Archeologicznym w Krakowie prezentujemy spektakularny materiał wykopaliskowy, obrazujący największą tragedię starożytnego Rzymu – katastrofę w Pompejach. Oryginalne eksponaty ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Neapolu po raz pierwszy wystawione zostały w Polsce.
Zbiory, przedstawiając chwile samej katastrofy, mają na celu jednoczesne ukazanie widzom tajemnic ówczesnych Pompei i Cesarstwa Rzymskiego poprzez codzienne życie jego mieszkańców.
Minęło 1940 lat od chwili, gdy wybuch Wezuwiusza zmiótł z powierzchni ziemi Pompeje i Herkulanum razem z ich całą ludnością. W okresie poprzedzającym katastrofę zionący ogniem potwór przez całe 4000 lat pozostawał w uśpieniu zamknięty warstwą zastygłej w kraterze lawy. Pewnego feralnego sierpniowego dnia 79 roku n.e, przebudził się jednak i dokonał wstrząsającego spustoszenia. W ciągu kilku dni Pompeje przykryła 7-8 metrowa warstwa popiołu a nieprzerwany grad krzepnących kawałków lawy sprawił, że miasto pogrzebane zostało pod kamieniami, z których najmniejsze były wielkości ziarna grochu a największe osiągały rozmiar orzechów.
Przedmioty o wartości miliardów przetrwały wybuch Wezuwiusza, katastrofę z 79 roku, dzięki wulkanicznemu pyłowi, który przed niemal dwoma tysiącami lat trwale je zakonserwował. Choć brzmi to niewiarygodnie kataklizm ten przez 1500 lat pozostał nieodkryty a wiedzę o nim zawdzięczamy tylko i wyłącznie przypadkowi. Pierwszy raz na pozostałości murów miejskich starożytnych Pompei natrafiono podczas prac regulacyjnych rzeki Sarno w 16 w. Oficjalnie zlecone wykopaliska rozpoczęto o wiele później, w 1748 r a kierował nimi hiszpański inżynier – Roque Joaquín de Alcubierre. Od tej pory, czyli od 270 lat, trwają badania archeologiczne prowadzone na terenie „zapomnianego miasta”.
W naszym regionie Europy wystawę okresową prezentującą eksponaty z wykopalisk w Pompejach po raz pierwszy zorganizowano na Węgrzech, w Muzeum Ferenca Móra w Segedynie. Ekspozycja cieszyła się ogromną popularnością. Dzięki współpracy specjalistów z muzeów w Krakowie i Segedynie publiczność będzie miała okazję przez pół roku, w ramach tej unikalnej ekspozycji podziwiać 100 oryginalnych artefaktów Muzeum Archeologicznego w Neapolu.
Transport tych cennych obiektów musi odbywać się z zachowaniem ściśle wytyczonych zasad bezpieczeństwa. Pod koniec września kolekcja przebyła 1800 km z Neapolu do Krakowa, w odpowiednio przygotowanych, wyposażonych w klimatyzację transporterach, zapakowana w specjalne, wzmocnione podwójnymi bokami skrzynie i pudła. Na miejscu zbiory zostały umieszczone w bezpiecznych gablotach, co obywało się pod kontrolą włoskich restauratorów.
Wystawa pozwala ujrzeć nam Pompeje w rozkwicie; bezcenne freski i rzeźby, pamiątki będące świadectwem pulsującej życiem kultury i nauki, świat gladiatorów oraz codzienne otoczenie, zwyczaje i przedmioty starożytnych mieszkańców miasta, których poznamy również od całkiem prywatnej strony, goszcząc w ich przydomowych ogrodach lub purytańskich wnętrzach domów publicznych. Poprzez ruiny nadal zachwycających swym pięknem pozostałości, ekspozycja ukaże nam także ogrom tragedii, która doprowadziła do zagłady miasta.
Wystawę Pompeje publiczność podziwiać może codziennie między 10.00 a 18.00 (godziny zwiedzania zostały przedłużone), od października 2019 do 8 marca 2020 roku, w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.